Youtube SEO

YouTube Video Başlıkları Nasıl Yazılmalı?

By Ekim 9, 2019 No Comments

Blog içeriklerinde olduğu gibi YouTube video içeriklerinde de başlık çok önemlidir. YouTube’daki en önemli nokta ürettiğiniz video olsa da bunu arkasından takip eden en önemli diğer nokta ise Youtube videolarınızın başlığıdır.

Bir YouTube video başlığı şu 2 temelden dolayı video içeriğinizin Youtube’daki performansının en önemli parçalarından birisidir:

  1. Tıklama Oranı: İnsanlar ürettiğiniz videoları arama sonucu sonrasında gördüğünde izleyip izlememeye karar verirken küçük resminize (thumbnail) ve video başlığınıza göre karar veriyorlar.

YouTube bu konu ile ilgili şunu söylüyor: “Kaliteli bir başlık diğer videolara göre fark yaratabilir.”

  1. Video SEO: Videonuza koyduğunuz başlık videonuzun tam olarak neyle alakalı olduğunu kullanıcılara özetler. Bu yüzden YouTube ve diğer arama motorları, başlıkta geçirdiğiniz anahtar kelimelere oldukça önem verir.

Anahtar Kelimenizi Başlığınıza Ekleyin

Videonuza koyduğunuz başlık videonuzun en önemli meta verisidir. Yapılan bir endüstri araştırmasında şu fark edildi: anahtar kelime açısından zengin başlıklar ile Youtube sıralaması arasında açık bir ilişki bulunuyor. Bu yüzden konu YouTube SEO’su olduğunda anahtar kelimelerinizi ürettiğiniz video içeriğin başlığında muhakkak geçirmeniz gerekmekte. Bu tekniği uygularken özellikle anahtar kelimeyi doğru yazdığınıza dikkat etmelisiniz. Kelimenin tam olarak aynısını kullanmak sizin için en iyisi olacaktır. Örneğin bir video için anahtar kelimenizin “SEO ipuçları” olduğunu varsayalım. O zaman SEO ipuçları kelimesi muhakkak başlığınızda geçmesi gerekiyor. Ayrıca YouTube, başlığın başında olan kelimelere daha fazla ağırlık gösteriyor. Bu yüzden mutlaka anahtar kelimenizi başlığın başına yerleştirmeniz gerekiyor.

Tıklama Oranı (CTR) İçin Başlığınızı Optimize Edin

Tıklama oranı (CTR) YouTube sıralaması için önemli bir faktördür. Hazırladığınız video içeriklere çok fazla sayıda kullanıcı tıklamaya başladığında YouTube, bu içerik insanların izlemek istediği bir içerik diye bir çıkarımda bulunuyor.

O zaman tıklama oranınızı nasıl yükseltebilirsiniz biraz ondan da bahsedelim.

Sayı Ekleyerek

Yazdığınız başlıklarda sayı kullanmak tıklama oranınızı (CTR) artırır. Örneğin hazırladığınız videoda 6 farklı ipucundan bahsediyorsanız videonuzun başlığında muhakkak “6” sayısını geçirin.

Örnek Başlık: SEO İpuçları: 6 Önemli SEO İpucu

Dikkat Çeken Kelimeleri Kullanın

Videonuza bir değer katıyorsa dikkat çekici kelime öbeği kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse “ağladım” kelimesi gibi kelimeler kullanmak videonuzu biraz daha ilgi çekici yapacaktır.

Duygusallık Katın

Yapılan çalışmalar duygusal ağırlıklı olan videoların daha fazla tıklama ve paylaşım aldığını gösteriyor.

Clickbait’ten Uzak Durun

YouTube clickbait başlıklarının yeni kullanıcılara önerilme şansını oldukça daraltmaya başladı. Yani işin aslı tam olarak eğer ki clickbait yapmaya çalışıyorsanız ya da yapıyorsanız Youtube videonuzu gömmeye başlıyor. Peki Youtube bir videonun başlığının clickbait olup olmadığını nasıl anlıyor sorusunu sorar gibisiniz. Hemen cevap verelim. Youtube kullanıcıların bir videoya tıkladıktan sonra, kullanıcının videoya karşı yarattığı etkileşime çok fazla dikkat ediyor. Kullanıcılar bir videoya tıkladıktan sonra birkaç saniye içerisinde o videodan ayrılıyorlarsa Youtube, muhtemelen videonun kullanıcıları yanıltan bir başlık içerdiğini düşünüyor.

Ayrıca YouTube’un şöyle bir algısı da bulunuyor: insanlar videonuzu oturup izliyorlarsa video içeriğinizin başlığı ile videonuzun uyumlu olduğunu anlıyor ve onun sıralamasını daha da yükseltmeye başlıyor.

Başlık Analizi Yapın

Videonuza doğru bir başlık kullanmak istiyorsanız mutlaka bir başlık analizörü kullanmanız gerekiyor. İnternetteki en iyi başlık analizörlerinden bir tanesi de CoSchedule’s Headline Analyzer’dir ve aynı zamanda ücretsiz bir araçtır. Sizin yapmanız gereken işlem şu: video başlığınızı araca yazın. Birkaç saniye içerisinde size başlığınız hakkında ayrıntılı geri bildirim sunacaktır.

CoSchedule’s Headline Analyzer aracı blog yazıları için tasarlanmış bir araç olsa da aynı kurallar YouTube video başlıkları oluşturmak için de geçerlidir.

Eski Videolarınızı Tekrar Düzenleyin

Eski videolarınızdan performans alamıyorsanız gerekli düzeltmeleri yapmanız gerekiyor. Her zaman için video başlığınızı, açıklamanızı ve etiketlerinizi düzenlemekte özgürsünüz. Aslında birçok Youtube hesabı olan kişi ve kurumlar eski videolarını yeniden düzenliyorlar. Özellikle videolarını SEO dostu hale getirmeye çalışıyorlar. O yüzden öncelikle şunları yapmalısınız:

YouTube Analytics’e gidin ve görüşler raporunuza yönelin.

Kanalınızda bulunan hangi videoların en az sayıda görüntülenme elde ettiğine göz atın.

Son olarak yapmanız gereken bu videolarınız için yeni başlıklar test edin. Daha çekici hale getirmek ve SEO dostu yapmak için yukarıda anlattıklarımızdan faydalanın. Yapmanız gerekenler bu kadar basit. Bitti!

 

Leave a Reply